The Great Martian War

Prawdziwa Wojna Światów

Autor: Owen

shorty

Z okazji okrągłej, bo aż stuletniej rocznicy wybuchu pierwszej Wojny Światowej, kanał telewizyjny History postanowił opublikować niesamowity kolaż filmowy.

Obraz zatytułowany The Great Martian War to oczywiste nawiązanie do powieści Wojna Światów Herberta George Wellsa, opublikowanej po raz pierwszy w 1889 roku i poniekąd – oraz niechcący – przepowiadającej tragiczne wydarzenia, mające nastąpić w drugiej dekadzie XX wieku. Omawiana krótkometrażówka stanowi o inwazji złowrogich Marsjan na Ziemię, z którymi walczy niemal cała ludzkość przez 4 lata (od 1913 do 1917). Produkcja korzysta z filmowego archiwum wojennego, wzbogaconego o relacje prawdziwych żołnierzy, wspieranych na froncie przez współczesne efekty specjalne.

Podczas seansu obserwujemy niesamowicie dynamiczne ujęcia, w trakcie których zwycięstwo przechyla się na szali raz w jedną, a raz w druga stronę. I w obliczu prawdziwej klęski, sojuszowi ziemskiemu udaje się w końcu rozpracować technologię kosmitów, co doprowadza do niespodziewanego zwycięstwa, ale z gorzką przestrogą w formie pointy. I jak nietrudno zgadnąć, dzieło w swojej poetyce odwołuje się do wielu zależności historycznych z zakresu taktyki wojskowej i dywersji, w tym do symbolicznego złamania szyfru Enigmy. 

TGMW1TGMW2

źródło: 1

Zobacz również

After Yang

Nie ma czegoś bez niczego...

filmy

Deathloop

Zapętlona zabawa w Kotka i Myszkę

gry

Gnoza

Michał Cetnarowski

literatura

Diuna

Strach to zabójca umysłu

filmy

Top 7 filmów z 2021 roku

Subiektywne zestawienie najlepszych filmów fantastycznych

filmy

Wejdź na pokład | Facebook