Best of Synthwave – Lato 2016

Subiektywna top lista wakacyjnych hitów!

Autor: Owen

muzyka

Każdy z nas ma jakiś swój ulubiony gatunek muzyczny lub nawet całą rodzinę spokrewnionych i przeplatających się ze sobą styli. Ja co kilka lat muszę kompleksowo zmieniać swoją playlistę.

I z każdą taką zmianą czuję się dojrzalszy intelektualnie oraz bardziej doświadczony pod względem poznawczym, co oczywiście wpływa na dokonywaną przez mnie selekcję. A to w przypadku stopniowej zmiany trendów na rynku muzycznej dystrybucji, ma ogromne znaczenie. Kiedyś słuchałem głównie wybranych albumów, które akurat udało mi się dostać na jakimś fizycznym nośniku. Raczej omijałem ogólnodostępne audycje radiowe na rzecz kilku naprawdę niezależnych stacji, które już w większości albo nie istnieją, albo też działają w jakimś ograniczonym, tudzież zmienionym profilu komercyjnym. W tamtych czasach, każde muzyczne odkrycie było dla mnie na wagę złota, a ja, będąc wczesnym nastolatkiem, potrafiłem nie jeść na szkolnej wycieczce do stolicy, tylko po to, by móc sobie kupić wymarzoną płytę.

Dzisiaj wszystko stanęło na głowie, a sytuacja na rynku muzycznym wygląda zupełnie odwrotnie, niż kiedyś. Teraz jesteśmy dosłownie zalewani treścią: darmową, płatną, mieszaną, inspirującą, pobudzającą i słabiutką jak Polsilver. Mamy Youtube’a, Spotify, Tidala oraz całą masę innych strumieni, dostarczających wszystkie nagrania świata w jednym miejscu – na Twoje mobilne konto. Traci na tym sama muzyka, sprowadzana do roli plików generujących konkretną ilość odsłon. Tracą słuchacze, odruchowo skipujący kolejne nagrania. Zanika gdzieś ta magia subiektywnego odsłuchu. Trochę szkoda. 

Ale jest też inna strona całego zjawiska, czyli wysyp świetnych, niszowo-undergroundowych projektów, które w końcu można odsłuchać globalnie. A powiedzmy sobie szczerze – jest w czym wybierać. I jeśli śledzicie losy Stacji, to zapewne zdążyliście zauważyć, że staram się promować mało znane u nas zjawisko New Retro Wave, które jest ostatnio bardzo bliskie memu sercu. Dlatego postanowiłem rozpocząć mini cykl z kwartalnymi playlistami, w ramach którego chciałbym Wam polecać utwory (a także artystów), którymi warto się zainteresować. Dajcie znać w komentarzach, czy taki pomysł Wam się podoba. A jeśli macie swoje propozycje, to typujcie i linkujcie je śmiało. Enjoy!            

Top 7 kawałków synthwave – lato 2016:

  1. 7. Syntax – Stratus
  2. 6. Brothertiger – High Tide
  3. 5. Miami Nights 1984 – The Gateway
  4. 4. Lifelike – So Electric
  5. 3. Lazerhawk – So Far Away
  6. 2. Kimbra, Mark Foster, A-Trak – Warrior
  7. 1. Lazerhawk – Disco Planet

Zapraszam do odsłuchu:

 

foto: 1

Zobacz również

After Yang

Nie ma czegoś bez niczego...

filmy

Deathloop

Zapętlona zabawa w Kotka i Myszkę

gry

Gnoza

Michał Cetnarowski

literatura

Diuna

Strach to zabójca umysłu

filmy

Top 7 filmów z 2021 roku

Subiektywne zestawienie najlepszych filmów fantastycznych

filmy

Wejdź na pokład | Facebook