Ambition
Najnowszy Projekt Tomka Bagińskiego i ESA
Autor: Owen
shorty
Z dumą pragniemy donieść, że dzisiaj w Londynie miała miejsce premiera najnowszego dzieła studia Platige Image pod batutą Tomka Bagińskiego, czyli film krótkometrażowy z animowanymi efektami specjalnymi pt. Ambition, stworzony dla ESA – European Space Agency z okazji kulminacyjnej operacji sondy o nazwie Rosetta.
Sedno misji Rosetty świetnie wytłumaczył na swoim profilu blogowym Marcin Jakubowski: Sonda kosmiczna Rosetta, zwana też „łowczynią komet”, po 31 miesiącach podróżowania w głębokim uśpieniu poprzez otchłanie kosmosu, miała zostać wybudzona 20 stycznia o 18:30. Tymczasem, kilkanaście minut po, oddalony o 800 mln kilometrów od Ziemi pojazd kosmiczny milczał, doprowadzając na skraj szaleństwa ekipę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).Jeden z najbardziej ambitnych projektów pod egidą ESA, którego koszt całkowity to około miliard Euro, nie ma innego wyjścia i musi się wybudzić. Nie tylko dlatego, że tyle kosztował, przede wszystkim dlatego, że mnóstwo ludzi zainwestowało w niego 20 lat swojego naukowego życia.
Misja, która miała umieścić Rosettę – 3 tonowy, zasilany energią słoneczną pojazd – na tyle blisko komety Czuriumow-Gierasimienko, by dało umieścić się na nim mały lądownik, rozpoczęła się już w 1993 roku. Rosetta, nazwana tak nie bez przypadku, może wyjaśnić skąd wzięło się życie na Ziemi i rzucić więcej światła na początki Układu Słonecznego. Przede wszystkim jednak, umożliwi nam lepsze zbadanie komet. Tylko niektóre aspekty tych “kosmicznych nomadów” są nam dobrze znane. Potrafimy na przykład z bardzo dużą precyzją przewidzieć orbitę 67P za kilka lat. Dzięki temu naukowcom z ESA udało się tak zaprogramować misję, by pomimo 10-cio letniego orbitowania Rosetty w Układzie Słonecznym, ta mogła dogonić kometę przemierzającą otchłanie kosmosu. *
Geek, gadżeciaż, gaduła i niepoprawny marzyciel. Miłośnik Fantastyki Naukowej, komiksów, gier oraz wydarzeń retro pop-kulturalnych. Kolekcjoner, uparciuch i nerwus, który zawsze wyciągnie pomocną dłoń. Na co dzień architekt i projektant, wieczorami zajmuje miejsce na mostku kapitańskim Stacji Kosmicznej.
Wejdź na pokład | Facebook