Najlepsze filmy krótkometrażowe – lato 2017

Subiektywny wybór top 7 szortów

Autor: Owen

shorty

Przed nami dwa miesiące wakacji, które z punktu widzenia zestawień w Box Office, są zawsze najtrudniejszym okres dla wszelkiej maści blockbusterów. 

Ale nie dla filmów krótkometrażowych, będących przy okazji świetnym poligonem doświadczalnym dla wielu dziwnych pomysłów, bez szans na wysokobudżetowe realizacje. Doskonałym przykładem tej tezy jest nowy projekt Neila Blomkapma, tworzony w ramach studia OATS i skoncentrowany na kreacji oraz promowaniu eksperymentalnych utworów wizualnych za pomocą krótkich metraży. Dwie pierwsze odsłony tego cyklu zostały opublikowane w ramach jednego woluminu i jasno wskazały wygranego w sporze Neila z Ridley’em Scottem, bo o ile Rakka to klasyczny motyw w nowej odsłonie, to River God z produkcji Firebase pozamiatał dla mnie całą scenę współczesnych horrorów w konwencji gore.

Oba tytuły są dosyć krwawe, lecz to za mało dla takich bzików, jak ja! Więc do tej stawki dołącza dziwnie niepokojący film pt. Curve i sprytnie zrealizowany zombie-thriller Dawn of the Deaf, wpleciony w opowieść o ludziach z problemami słuchu. Do tego fanowski prequel ze świata Piotrusia Pana, przedstawiający chyba najfajniejszą postać z filmowego Hook’a, czyli małego Rufio. Plus wariacja na temat Lovecrafta w licealnym wydaniu i nieco infantylna animacja ze świata Star Wars, będąca rzekomo początkiem dla całej serii takich filmików, a wyglądająca jak niewykorzystane materiały z epizodu siódmego.               

Lista filmów krótkometrażowych:

źródło: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Zobacz również

After Yang

Nie ma czegoś bez niczego...

filmy

Deathloop

Zapętlona zabawa w Kotka i Myszkę

gry

Gnoza

Michał Cetnarowski

literatura

Diuna

Strach to zabójca umysłu

filmy

Top 7 filmów z 2021 roku

Subiektywne zestawienie najlepszych filmów fantastycznych

filmy

Wejdź na pokład | Facebook